Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi58 kcalFedt2,8 gSukker2,6 gProtein1,1 g
| Energi | 244 kJ / 58 kcal |
|---|---|
| Fedt | 2,8 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 1,7 g |
| Kulhydrat | 6,9 g |
| - heraf sukkerarter | 2,6 g |
| Protein | 1,1 g |
| Salt | 1,8 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 44,1%
- Kulhydrat
- 48,3%
- Protein
- 7,7%
IngredienserVis mereVis mindre
Vand, FLØDE (20% fedt), mod. stivelse, 10% svampe (heraf 49% stegte champignon, 47% syltet champignon, 4% tørret Karl Johan), brun farin, salt, hvidvinseddike, kalvebouillon (gærekstrakter, KRYDDERIER, timian, salt, kogt kalvekød, MALTODEXTRIN, krydderiekstrakt), solsikkeolie. Tilsat: Konserveringsmidler (E202, E211), surhedsregulerende midler (MÆLKESYRE, citronsyre), stabilisatorer (carrageenan, E466), emulgator (E471), antioxidant (ascorbinsyre).
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- Svampesauce · Bilka350 ml24,95 kr71,29 kr/liter
- Jensens Svampesauce · MENY350 ml25,95 kr74,14 kr/liter
Lignende varer og andre varianter
- SVAMPESAUCE · REMA 1000250 ml15,14 kr60,56 kr/liter
- Svampesauce · Netto390 ml24,95 kr63,97 kr/liter
- Knorr Sauce Champig 3x36g · Min Købmand108 g25,95 kr240,28 kr/kg
- Champignonsauce · Bilka108 g26,95 kr249,54 kr/kg
- Champignonsauce · Føtex108 g26,95 kr249,54 kr/kg
- Knorr Sauce Champig 3x36g · MENY108 g27,50 kr254,63 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Svampesauce hos Bilka koster 24.95 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 28. april 2026 og den seneste pris registreret er fra d. 30. september 2026, hvilket dækker over en periode på 156 dage. Gennemsnitsprisen for Svampesauce hos Bilka er 25.01 kr og varierer fra 24.95 kr til 25.95 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 156 dage har Goma registreret prisdata for Svampesauce hos Bilka i 156 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 100% af tiden. Ud af de 156 prisregistreringer har Svampesauce været markeret som tilbud 13 dage hos Bilka, hvilket betyder, at varen er på tilbud 8% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 156 dage kan vi se følgende mønstre: Svampesauce har været på tilbud hos Bilka i juni. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 14 dage. Det er 105 dage siden varen sidst var på tilbud hos Bilka.