Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi287 kcalFedt13 gSukker1,4 gProtein9,5 g
| Energi | 1.198 kJ / 287 kcal |
|---|---|
| Fedt | 13 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 1,7 g |
| Kulhydrat | 29 g |
| - heraf sukkerarter | 1,4 g |
| Kostfibre | 7,8 g |
| Protein | 9,5 g |
| Salt | 1,1 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 43,2%
- Kulhydrat
- 42,8%
- Protein
- 14%
IngredienserVis mereVis mindre
Vand, RUGFLAGER (19,4%), RUGMEL (15,5%), solsikkekerner (13,6%), græskarkerner (4,7%), RUGSIGTEMEL (2,7%), chiafrø, tørret RUGSURDEJ, SESAMFRØ, brødmalt (vand, BYGMALT, ristet BYGMALT), HVEDEGLUTEN, salt med jod, RUGGRANULAT (1,1%), gær, HAVREFIBER, brun farin, ristet HVEDEMALT, rapsolie, BYGMALTMEL. Kan indeholde spor af ÆG og MÆLK.
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- Skiveskåret kernerugbrød · Bilka900 g29,00 kr32,22 kr/kg
- Skiveskåret softkernerugbrød · Bilka900 g29,00 kr32,22 kr/kg
- Skiveskåret softkernerugbrød · Føtex900 g34,00 kr37,78 kr/kg
- Skiveskåret kernerugbrød · Føtex900 g34,00 kr37,78 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- Rugbrød m. hørfrø · Bilka500 g10,00 kr20,00 kr/kg
- Rugbrød m. hørfrø · Føtex500 g10,00 kr20,00 kr/kg
- Kohberg Viking rugbrød · Lidl1000 g12,00 kr12,00 kr/kg
- Gilleleje Havn rugbrød · Nemlig750 g14,00 kr18,67 kr/kg
- Signaturbrød Gilleleje Havn 375 g, Schulstad · Wolt Market375 g14,95 kr39,87 kr/kg
- GILLELEJE SIGNATUR RUGBRØD 750 G (12) · Kvickly750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- SIGNATUR RUGBRØD FANØ 750 G (9) · Kvickly750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- SIGNATUR RUGBRØD BARBARAS 850 G (9) · Kvickly850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- Det Gode Signaturbrød · MENY750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Signatur Fanø Brød · MENY750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Signatur Barbaras Brød · MENY850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- Kernerugbrød · Netto600 g15,00 kr25,00 kr/kg
- Det Gode Signaturbrød · Spar750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Signatur Fanø Brød · Spar750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Signatur Barbaras Brød · Spar850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- GILLELEJE SIGNATUR RUGBRØD 750 G (12) · SuperBrugsen750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- SIGNATUR RUGBRØD FANØ 750 G (9) · SuperBrugsen750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- SIGNATUR RUGBRØD BARBARAS 850 G (9) · SuperBrugsen850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- GILLELEJE HAVN · REMA 1000375 g15,25 kr40,67 kr/kg
- Bagernes Bedste Rugbrød · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
- Kernegodt Mesterværk · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
- Kohberg Familierugbrød · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
- Smørrebrødet Rugbrød · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Skiveskåret kernerugbrød hos Bilka koster 29.00 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 26. marts 2025 og den seneste pris registreret er fra i dag (1. oktober), hvilket dækker over en periode på 555 dage. Gennemsnitsprisen for Skiveskåret kernerugbrød hos Bilka er 33.85 kr og varierer fra 29.00 kr til 34.00 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 555 dage har Goma registreret prisdata for Skiveskåret kernerugbrød hos Bilka i 535 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 96% af tiden. Ud af de 365 prisregistreringer har Skiveskåret kernerugbrød været markeret som tilbud 59 dage hos Bilka, hvilket betyder, at varen er på tilbud 16% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 555 dage kan vi se følgende mønstre: Skiveskåret kernerugbrød har været på tilbud hos Bilka i januar, februar, oktober, november og december. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 9 dage. Der går typisk 17 dage mellem hver tilbudsperiode. Det er 218 dage siden varen sidst var på tilbud hos Bilka, hvilket betyder, at varen må forventes at komme på tilbud igen snart.