
Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi205 kcalFedt0,9 gSukker2,4 gProtein5,9 g
| Energi | 859 kJ / 205 kcal |
|---|---|
| Fedt | 0,9 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 0,2 g |
| Kulhydrat | 38 g |
| - heraf sukkerarter | 2,4 g |
| Kostfibre | 8,9 g |
| Protein | 5,9 g |
| Salt | 1,2 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 4,4%
- Kulhydrat
- 82,7%
- Protein
- 12,8%
IngredienserVis mereVis mindre
Bagt rugbrød. Surdej 30% (vand, RUGMEL^ 13%), RUGMEL^ 27%, vand, RUGKERNER^ 18%, HVEDEMEL 2%, salt tilsat jod, sukkersirup, fermenteret HVEDEMEL 1%, RUGFIBRE, tørret surdej (RUGMEL^, surdejskultur), RUGGRYN^, gær, karamelliseret sukkersirup, BYGMALTEKSTRAKT, salt. Drys: RUGGRYN^ 0,3%. ^Fuldkorn. Opbevaring: Tørt, ved stuetemperatur (ca. 20°C), i tætlukket emballage. Holdbarhed åbnet: 3-4 dage, dog højst til datoen for "bedst før".
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- Viking rugbrød · Nemlig1 kg20,95 kr20,95 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- Rugbrød m. hørfrø · Bilka500 g10,00 kr20,00 kr/kg
- Rugbrød m. hørfrø · Føtex500 g10,00 kr20,00 kr/kg
- Kohberg Viking rugbrød · Lidl1000 g12,00 kr12,00 kr/kg
- Kernefryd rugbrød øko. · Nemlig700 g14,00 kr20,00 kr/kg
- Signaturbrød Gilleleje Havn 375 g, Schulstad · Wolt Market375 g14,95 kr39,87 kr/kg
- GILLELEJE HAVN · REMA 1000375 g15,00 kr40,00 kr/kg
- GILLELEJE SIGNATUR RUGBRØD 750 G (12) · Kvickly750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- SIGNATUR RUGBRØD FANØ 750 G (9) · Kvickly750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- SIGNATUR RUGBRØD BARBARAS 850 G (9) · Kvickly850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- Det Gode Signaturbrød · MENY750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Signatur Fanø Brød · MENY750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Signatur Barbaras Brød · MENY850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- Kernerugbrød · Netto600 g15,00 kr25,00 kr/kg
- Det Gode Signaturbrød · Spar750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Signatur Fanø Brød · Spar750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Signatur Barbaras Brød · Spar850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- GILLELEJE SIGNATUR RUGBRØD 750 G (12) · SuperBrugsen750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- SIGNATUR RUGBRØD FANØ 750 G (9) · SuperBrugsen750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- SIGNATUR RUGBRØD BARBARAS 850 G (9) · SuperBrugsen850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- Bagernes bedste rugbrød, Kohberg · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød, Kohberg · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
- Mesterværk rugbrød, Kohberg · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
- Kohberg Familierugbrød · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
- Smørrebrødet rugbrød, Kohberg · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Viking rugbrød hos Nemlig koster 20.95 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 21. juni 2025 og den seneste pris registreret er fra i dag (1. oktober), hvilket dækker over en periode på 468 dage. Gennemsnitsprisen for Viking rugbrød hos Nemlig er 18.16 kr og varierer fra 13.29 kr til 20.95 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 468 dage har Goma registreret prisdata for Viking rugbrød hos Nemlig i 454 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 97% af tiden. Ud af de 365 prisregistreringer har Viking rugbrød været markeret som tilbud 116 dage hos Nemlig, hvilket betyder, at varen er på tilbud 32% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 468 dage kan vi se følgende mønstre: Viking rugbrød har været på tilbud hos Nemlig i januar, februar, marts, april, maj, juni, juli, august, september, oktober, november og december. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 7 dage. Der går typisk 15 dage mellem hver tilbudsperiode. Viking rugbrød er ofte på tilbud (32% af tiden), så det kan betale sig at vente på næste tilbud, hvis du ikke har travlt. Det er 12 dage siden varen sidst var på tilbud hos Nemlig.