
Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi172 kcalFedt5,2 gSukker1,5 gProtein5,3 g
| Energi | 720 kJ / 172 kcal |
|---|---|
| Fedt | 5,2 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 0,6 g |
| Kulhydrat | 22,1 g |
| - heraf sukkerarter | 1,5 g |
| Kostfibre | 5,1 g |
| Protein | 5,3 g |
| Salt | 0,9 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 29,9%
- Kulhydrat
- 56,5%
- Protein
- 13,6%
IngredienserVis mereVis mindre
Vand, RUGMEL*, RUGKERNER*, solsikkefrø*, HVEDEMEL*, melbehandlingsmiddel, (ascorbinsyre*), rasp*, salt, mørk brødmalt* ( BYG), gær*. *Økologisk.
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- Vesterhavsrugbrød øko. · Nemlig950 g47,95 kr50,47 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- Rugbrød m. hørfrø · Bilka500 g10,00 kr20,00 kr/kg
- Rugbrød m. hørfrø · Føtex500 g10,00 kr20,00 kr/kg
- Kohberg Viking rugbrød · Lidl1000 g12,00 kr12,00 kr/kg
- Gilleleje Havn rugbrød · Nemlig750 g14,00 kr18,67 kr/kg
- Signaturbrød Gilleleje Havn 375 g, Schulstad · Wolt Market375 g14,95 kr39,87 kr/kg
- GILLELEJE SIGNATUR RUGBRØD 750 G (12) · Kvickly750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- SIGNATUR RUGBRØD FANØ 750 G (9) · Kvickly750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- SIGNATUR RUGBRØD BARBARAS 850 G (9) · Kvickly850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- Det Gode Signaturbrød · MENY750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Signatur Fanø Brød · MENY750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Signatur Barbaras Brød · MENY850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- Kernerugbrød · Netto600 g15,00 kr25,00 kr/kg
- Det Gode Signaturbrød · Spar750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Signatur Fanø Brød · Spar750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Signatur Barbaras Brød · Spar850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- GILLELEJE SIGNATUR RUGBRØD 750 G (12) · SuperBrugsen750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- SIGNATUR RUGBRØD FANØ 750 G (9) · SuperBrugsen750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- SIGNATUR RUGBRØD BARBARAS 850 G (9) · SuperBrugsen850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- GILLELEJE HAVN · REMA 1000375 g15,25 kr40,67 kr/kg
- Bagernes Bedste Rugbrød · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
- Kernegodt Mesterværk · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
- Kohberg Familierugbrød · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
- Smørrebrødet Rugbrød · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Vesterhavsrugbrød øko. hos Nemlig koster 47.95 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 11. september 2025 og den seneste pris registreret er fra i dag (1. oktober), hvilket dækker over en periode på 386 dage. Gennemsnitsprisen for Vesterhavsrugbrød øko. hos Nemlig er 46.14 kr og varierer fra 38.36 kr til 47.95 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 386 dage har Goma registreret prisdata for Vesterhavsrugbrød øko. hos Nemlig i 353 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 91% af tiden. Ud af de 353 prisregistreringer har Vesterhavsrugbrød øko. været markeret som tilbud 98 dage hos Nemlig, hvilket betyder, at varen er på tilbud 28% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 386 dage kan vi se følgende mønstre: Vesterhavsrugbrød øko. har været på tilbud hos Nemlig i januar, februar, marts, april, maj, juni, juli, august, september, oktober og december. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 10 dage. Der går typisk 27 dage mellem hver tilbudsperiode. Vesterhavsrugbrød øko. er ofte på tilbud (28% af tiden), så det kan betale sig at vente på næste tilbud, hvis du ikke har travlt. Det er 5 dage siden varen sidst var på tilbud hos Nemlig, hvilket betyder, at der nok vil gå lidt tid før, varen kommer på tilbud igen.