
Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi276 kcalFedt12 gSukker2,3 gProtein12 g
| Energi | 1.157 kJ / 276 kcal |
|---|---|
| Fedt | 12 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 1,4 g |
| Kulhydrat | 27 g |
| - heraf sukkerarter | 2,3 g |
| Kostfibre | 7,9 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 1,4 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 40,9%
- Kulhydrat
- 40,9%
- Protein
- 18,2%
IngredienserVis mereVis mindre
Ingredienser: Vand, RUGKERNER^ 20%, solsikkekerner 15%, surdej (vand, RUGMEL^ 6%), RUGMEL^ 9%, græskarkerner 6%, HVEDEGLUTEN, BYGMALTEKSTRAKT, salt tilsat jod, RUGFIBRE, tørret surdej (RUGMEL^, surdejskultur), hakkede græskarkerner 1%, BYGMALTMEL^ 1%, fermenteret hestebønnemel (HVEDE, RUG, BYG, HAVRE) 1%, fermenteret HVEDEMEL 1%, gær, salt, HVEDEMEL 0,02%, HVEDESTIVELSE, melbehandlingsmidler (enzymer (HVEDE)). ^Fuldkorn.
Allergener
Glutenholdigt korn, Hvede (glutenholdigt korn), Rug (glutenholdigt korn), Byg (glutenholdigt korn), Havre (glutenholdigt korn)
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- BAGERENS BEDSTE · REMA 1000600 g21,50 kr35,83 kr/kg
- Kernerugbrød · Bilka600 g21,95 kr36,58 kr/kg
- Kernerugbrød · Føtex600 g21,95 kr36,58 kr/kg
- Bagernes Bedste Rugbrød · MENY600 g24,95 kr41,58 kr/kg
- Bagernes Bedste Rugbrød · Min Købmand600 g25,40 kr42,33 kr/kg
- Bagernes Bedste Rugbrød · Spar600 g25,50 kr42,50 kr/kg
- Bagernes bedste rugbrød, Kohberg · Wolt Market600 g26,95 kr44,92 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- Rugbrød m. hørfrø · Bilka500 g10,00 kr20,00 kr/kg
- Rugbrød m. hørfrø · Føtex500 g10,00 kr20,00 kr/kg
- Kohberg Viking rugbrød · Lidl1000 g12,00 kr12,00 kr/kg
- Gilleleje Havn rugbrød · Nemlig750 g14,00 kr18,67 kr/kg
- Signaturbrød Gilleleje Havn 375 g, Schulstad · Wolt Market375 g14,95 kr39,87 kr/kg
- GILLELEJE SIGNATUR RUGBRØD 750 G (12) · Kvickly750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- SIGNATUR RUGBRØD FANØ 750 G (9) · Kvickly750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- SIGNATUR RUGBRØD BARBARAS 850 G (9) · Kvickly850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- Det Gode Signaturbrød · MENY750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Signatur Fanø Brød · MENY750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Signatur Barbaras Brød · MENY850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- Kernerugbrød · Netto600 g15,00 kr25,00 kr/kg
- Det Gode Signaturbrød · Spar750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Signatur Fanø Brød · Spar750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Signatur Barbaras Brød · Spar850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- GILLELEJE SIGNATUR RUGBRØD 750 G (12) · SuperBrugsen750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- SIGNATUR RUGBRØD FANØ 750 G (9) · SuperBrugsen750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- SIGNATUR RUGBRØD BARBARAS 850 G (9) · SuperBrugsen850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- GILLELEJE HAVN · REMA 1000375 g15,25 kr40,67 kr/kg
- Bagernes Bedste Rugbrød · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
- Kernegodt Mesterværk · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
- Kohberg Familierugbrød · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
- Smørrebrødet Rugbrød · Løvbjerg390 g15,99 kr41,00 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Bagernes Bedste Rugbrød hos Spar koster 25.50 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 3. juli 2025 og den seneste pris registreret er fra i dag (1. oktober), hvilket dækker over en periode på 456 dage. Gennemsnitsprisen for Bagernes Bedste Rugbrød hos Spar er 23.20 kr og varierer fra 10.00 kr til 25.50 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 456 dage har Goma registreret prisdata for Bagernes Bedste Rugbrød hos Spar i 455 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 100% af tiden. Ud af de 365 prisregistreringer har Bagernes Bedste Rugbrød været markeret som tilbud 66 dage hos Spar, hvilket betyder, at varen er på tilbud 18% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 456 dage kan vi se følgende mønstre: Bagernes Bedste Rugbrød har været på tilbud hos Spar i januar, februar, marts, maj, juni, juli, august, september, oktober og december. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 6 dage. Der går typisk 31 dage mellem hver tilbudsperiode. Det er 8 dage siden varen sidst var på tilbud hos Spar, hvilket betyder, at der nok vil gå lidt tid før, varen kommer på tilbud igen.