Føtex
Schulstad
Kernerugbrød
850 g
31,18 kr/kg
Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi220 kcalFedt3,8 gSukker3,5 gProtein6,1 g
| Energi | 920 kJ / 220 kcal |
|---|---|
| Fedt | 3,8 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 0,5 g |
| Kulhydrat | 35 g |
| - heraf sukkerarter | 3,5 g |
| Kostfibre | 9,9 g |
| Protein | 6,1 g |
| Salt | 1,3 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 17,2%
- Kulhydrat
- 70,5%
- Protein
- 12,3%
IngredienserVis mereVis mindre
Vand, RUGKERNER 20%, FULDKORNSRUGMEL 17%, sigtet RUGMEL 12%, hørfrø 7%, BYGMALTEKSTRAKT, maltede RUGKERNER 3%, grapefrugtjuice fra koncentrat 2%, salt tilsat jod, sirup, gær, eddike, rapsolie, solsikkeolie, BYGMALTMEL, enzymer (HVEDE), surdejskultur.
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- SIGNATUR RUGBRØD BARBARAS 850 G (9) · Kvickly850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- Signatur Barbaras Brød · MENY850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- Signatur Barbaras Brød · Spar850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- SIGNATUR RUGBRØD BARBARAS 850 G (9) · SuperBrugsen850 g15,00 kr17,65 kr/kg
- Kernerugbrød · Bilka850 g24,00 kr28,24 kr/kg
- Kernerugbrød · Føtex850 g26,50 kr31,18 kr/kg
- BARBARAS · REMA 1000850 g26,50 kr31,18 kr/kg
- Kernerugbrød · Netto850 g26,50 kr31,18 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- Kernerugbrød · Bilka450 g14,25 kr31,67 kr/kg
- Kernerugbrød · Føtex450 g14,25 kr31,67 kr/kg
- Kernerugbrød · Netto450 g14,25 kr31,67 kr/kg
- Rugbrød m. kerner øko. · Nemlig600 g17,56 kr29,27 kr/kg
- Kernefryd Rugbrød Øko · Spar700 g25,95 kr37,07 kr/kg
- Kernefryd Rugbrød Øko · MENY700 g26,95 kr38,50 kr/kg
- Levebrød Kernefryd Øko · Min Købmand700 g26,95 kr38,50 kr/kg
- Kernerugbrød øko. · Nemlig1000 g42,95 kr42,95 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Kernerugbrød hos Føtex koster 26.50 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 4. februar 2026 og den seneste pris registreret er fra i dag (1. oktober), hvilket dækker over en periode på 240 dage. Gennemsnitsprisen for Kernerugbrød hos Føtex er 24.04 kr og varierer fra 18.00 kr til 26.50 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 240 dage har Goma registreret prisdata for Kernerugbrød hos Føtex i 240 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 100% af tiden. Ud af de 240 prisregistreringer har Kernerugbrød været markeret som tilbud 20 dage hos Føtex, hvilket betyder, at varen er på tilbud 8% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 240 dage kan vi se følgende mønstre: Kernerugbrød har været på tilbud hos Føtex i marts og april. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 11 dage. Der går typisk 23 dage mellem hver tilbudsperiode. Det er 155 dage siden varen sidst var på tilbud hos Føtex, hvilket betyder, at varen må forventes at komme på tilbud igen snart.