
Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi194 kcalFedt16 gSukker5,6 gProtein1 g
| Energi | 803 kJ / 194 kcal |
|---|---|
| Fedt | 16 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 1,1 g |
| Kulhydrat | 9,4 g |
| - heraf sukkerarter | 5,6 g |
| Protein | 1 g |
| Salt | 2,3 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 77,6%
- Kulhydrat
- 20,3%
- Protein
- 2,2%
IngredienserVis mereVis mindre
Vand, rapsolie (raps: EU), sukker, modificeret majsstivelse, tomatkoncentrat (3%), cognac (2,5%), salt, engelsk sauce (eddike, tomatpuré, sukker, æblepuré, vand, salt, farve (E150c), løg, krydderi og krydderiekstrakter (indeholder SENNEP), peberrod, citronsaftkoncentrat, surhedsregulerende middel (E330), stabilisator (E466, E415), konserveringsmiddel (E202, E211)), rødvinseddike, peberkorn (1%), kalvebouillon (gærekstrakt, salt, krydderier, kalvekød), DIJONSENNEP (vand, SENNEPSFRØ, eddike, salt), MÆLKEPROTEIN, paprika, surhedsregulerende middel (E270), stabilisator (E415), konserverings- middel (E202), cayennepeber (0,02%). Alkoholindhold per 100 g: 1,0 g.
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- Pebersauce · Bilka240 g18,00 kr75,00 kr/kg
- Pebersauce · Føtex240 g18,00 kr75,00 kr/kg
- Pebersauce · Nemlig240 g25,50 kr106,25 kr/kg
- Svansø Peber Sauce Kk · MENY240 g26,95 kr112,29 kr/kg
- Peber Sauce, Svansø · Wolt Market240 g27,50 kr114,58 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- Knorr Grøn Peber 3x22g · Min Købmand66 g10,00 kr151,52 kr/kg
- PEBERSAUCE · REMA 1000250 ml15,14 kr60,56 kr/liter
- Pebersauce · Bilka390 ml16,50 kr42,31 kr/liter
- Pebersauce · Føtex390 ml16,50 kr42,31 kr/liter
- Pebersauce · Nemlig0.25 l17,95 kr71,80 kr/liter
- Jensens Originale Peber Sa · MENY250 ml20,95 kr83,80 kr/liter
- Pebersauce · Netto390 ml24,95 kr63,97 kr/liter
- Grøn pebersauce · Bilka87 g26,95 kr309,77 kr/kg
- Grøn pebersauce · Føtex87 g26,95 kr309,77 kr/kg
- Knorr Grøn Peber 3x22g · MENY66 g27,50 kr416,67 kr/kg
- Pebersauce · Bilka230 ml27,95 kr121,52 kr/liter
- Knorr Grøn Peber 3x22g · Spar66 g27,95 kr423,48 kr/kg
- Pebersauce · Nemlig0.23 l29,50 kr128,26 kr/liter
- Eriks Pepparsås · MENY230 ml29,95 kr130,22 kr/liter
- ❄️Pebersauce, Slagtermesterne Born og Kolstrup · Wolt Market390 g54,50 kr139,74 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Pebersauce hos Nemlig koster 25.50 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 21. juni 2025 og den seneste pris registreret er fra d. 30. september 2026, hvilket dækker over en periode på 467 dage. Gennemsnitsprisen for Pebersauce hos Nemlig er 21.80 kr og varierer fra 15.00 kr til 25.50 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 467 dage har Goma registreret prisdata for Pebersauce hos Nemlig i 458 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 98% af tiden. Ud af de 365 prisregistreringer har Pebersauce været markeret som tilbud 7 dage hos Nemlig, hvilket betyder, at varen er på tilbud 2% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 467 dage kan vi se følgende mønstre: Pebersauce har været på tilbud hos Nemlig i marts. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 7 dage. Pebersauce er sjældent på tilbud, så den nuværende pris er typisk for denne vare. Det er 200 dage siden varen sidst var på tilbud hos Nemlig.