Føtex
Danone
Drikkeyoghurt m. blandede frugter 1.5 % fedt
400 g
59,88 kr/kg
Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi78 kcalFedt1,4 gSukker12,5 gProtein2,8 g
| Energi | 330 kJ / 78 kcal |
|---|---|
| Fedt | 1,4 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 1 g |
| Kulhydrat | 12,7 g |
| - heraf sukkerarter | 12,5 g |
| Protein | 2,8 g |
| Salt | 0,1 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 16,9%
- Kulhydrat
- 68,1%
- Protein
- 15%
IngredienserVis mereVis mindre
pastöriserad/pasteuriseret skumMJÖLK/MÆLK/MELK, rekonstituerad skumMJÖLK/MÆLK/MELK (vatten/vand/vann, skumMJÖLK/MÆLK/MELK koncentrat, skumMJÖLK/MÆLK/MELK spulver), socker/sukker, GRÄDDE/FLØDE/KREM, fruktjuice/frugtjuice från/fra koncentrat (ananas 1%, persika/fersken 0,6%, jordgubb/jordbær 0,25%, apelsin/orange 0,25%), dextros, modifierad stärkelse/stivelse, MJÖLK/MÆLK/MELKmineraler, naturliga aromer, stabiliseringsmedel/stabilisator (pektiner), YOGHURTKULTUR, Lactobacillus casei (l-casei Danone-kultur), vitaminer (B6, D).
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- Drikkeyoghurt m. blandede frugter 1.5 % fedt · Føtex400 g23,95 kr59,87 kr/kg
- Drikkeyoghurt m. blandede frugter 1.5 % fedt · Bilka400 g23,95 kr59,87 kr/kg
- Actimel Multifrugt 4x100g · MENY400 g27,95 kr69,88 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- ACTIMEL JORDBÆR 4X100 G · Brugsen400 g10,00 kr25,00 kr/kg
- Drikkeyoghurt m. jordbær 1,5%, Actimel · Wolt Market400 g10,00 kr25,00 kr/kg
- ACTIMEL · REMA 1000400 g23,95 kr59,87 kr/kg
- Drikkeyoghurt m. multifrugt · Nemlig400 g23,95 kr59,87 kr/kg
- Drikkeyoghurt m. jordbær · Nemlig400 g23,95 kr59,87 kr/kg
- Drikkeyoghurt m. jordbær · Nemlig400 g23,95 kr59,87 kr/kg
- Actimel Jordbær 4X100 G · Spar400 g25,95 kr64,88 kr/kg
- Actimel Jordbær 4X100 G · Min Købmand400 g26,50 kr66,25 kr/kg
- Actimel Jordbær 4 X 100 G · MENY400 g26,95 kr67,38 kr/kg
- Mælkesyrebakterie-shot · Bilka390 ml40,18 kr103,03 kr/liter
- Mælkesyrebakterie-shot · Føtex390 ml40,18 kr103,03 kr/liter
- Yakult · Nemlig0.39 l42,25 kr108,33 kr/liter
- Drikkeyoghurt original 6 x 65 ml, Yakult · Wolt Market390 ml46,50 kr119,23 kr/liter
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Drikkeyoghurt m. blandede frugter 1.5 % fedt hos Føtex koster 23.95 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 3. maj 2025 og den seneste pris registreret er fra d. 30. september 2026, hvilket dækker over en periode på 516 dage. Gennemsnitsprisen for Drikkeyoghurt m. blandede frugter 1.5 % fedt hos Føtex er 18.05 kr og varierer fra 10.00 kr til 24.95 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 516 dage har Goma registreret prisdata for Drikkeyoghurt m. blandede frugter 1.5 % fedt hos Føtex i 487 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 94% af tiden. Ud af de 365 prisregistreringer har Drikkeyoghurt m. blandede frugter 1.5 % fedt været markeret som tilbud 143 dage hos Føtex, hvilket betyder, at varen er på tilbud 39% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 516 dage kan vi se følgende mønstre: Drikkeyoghurt m. blandede frugter 1.5 % fedt har været på tilbud hos Føtex i februar, marts, april, juni, juli, august, september, oktober, november og december. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 16 dage. Der går typisk 26 dage mellem hver tilbudsperiode. Drikkeyoghurt m. blandede frugter 1.5 % fedt er ofte på tilbud (39% af tiden), så det kan betale sig at vente på næste tilbud, hvis du ikke har travlt. Det er 7 dage siden varen sidst var på tilbud hos Føtex, hvilket betyder, at der nok vil gå lidt tid før, varen kommer på tilbud igen.