
Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi265 kcalFedt8,6 gSukker4,6 gProtein6,4 g
| Energi | 1.110 kJ / 265 kcal |
|---|---|
| Fedt | 8,6 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 1 g |
| Kulhydrat | 36 g |
| - heraf sukkerarter | 4,6 g |
| Kostfibre | 8,9 g |
| Protein | 6,4 g |
| Salt | 1,3 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 31,3%
- Kulhydrat
- 58,3%
- Protein
- 10,4%
IngredienserVis mereVis mindre
Rugbrød med 13 % rugsurdej. Vand, sigtet RUGMEL 26%, FULDKORNSRUGMEL 12%, solsikkekerner 12%, RUGKERNER 10%, BYGMALTEKSTRAKT, sirup, sukker, salt tilsat jod, havtornpuré 1%, eddike, gær, græskarkerner, rapsolie, sort peber, BYGMALTMEL, enzymer (HVEDE), surdejskultur. Opbevaring: Tørt, ved stuetemperatur (20-25 °C), i tætlukket emballage og beskyttet mod direkte sollys. Holdbarhed åbnet: 3-4 dage. Emballage: Posen sorteres som blød plast og clipsen som restaffald.
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- SIGNATUR RUGBRØD FANØ 750 G (9) · Kvickly750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Signatur Fanø Brød · MENY750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Signatur Fanø Brød · Spar750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- SIGNATUR RUGBRØD FANØ 750 G (9) · SuperBrugsen750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Fanø brød · Bilka750 g24,00 kr32,00 kr/kg
- Fanø brød · Nemlig750 g26,50 kr35,33 kr/kg
- FANØ · REMA 1000750 g26,50 kr35,33 kr/kg
- Fanø brød · Føtex750 g26,50 kr35,33 kr/kg
- Fanø brød · Netto750 g26,50 kr35,33 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- COOP FULDKORNSSTYKKER 420 G 6 STK · Brugsen6 stk15,00 kr2,50 kr/stk
- Christianshavnerbolle · Nemlig95 g15,00 kr157,89 kr/kg
- Sandwichbrød · Nemlig2 stk19,95 kr9,98 kr/stk
- Levain surdejsbrød · Nemlig650 g20,00 kr30,77 kr/kg
- Grainy sandwich · Nemlig4 stk23,25 kr5,81 kr/stk
- Tasty sandwich · Nemlig4 stk23,25 kr5,81 kr/stk
- Trøffelbrød · Nemlig205 g23,28 kr113,56 kr/kg
- Surdejsbrød · Føtex400 g23,95 kr59,87 kr/kg
- Surdejsbrød · Netto650 g24,00 kr36,92 kr/kg
- Surdejsbrød · Netto650 g25,00 kr38,46 kr/kg
- Surdejsbrød · Netto650 g25,00 kr38,46 kr/kg
- Ølandshvedebrød øko. · Nemlig650 g25,20 kr38,77 kr/kg
- Rugbrødssandwich · Nemlig4 stk25,25 kr6,31 kr/stk
- Surdejsbrød · Bilka650 g26,00 kr40,00 kr/kg
- Surdejsbrød · Bilka750 g26,00 kr34,67 kr/kg
- Landbrød · Bilka650 g26,00 kr40,00 kr/kg
- Surdejsbrød · Føtex750 g26,00 kr34,67 kr/kg
- Surdej Stykker 5 Stk · Min Købmand450 g28,50 kr63,33 kr/kg
- Surdejsbrød · Bilka650 g28,95 kr44,54 kr/kg
- Surdejsbrød · Føtex650 g28,95 kr44,54 kr/kg
- Purpurhvedebrød · Bilka720 g29,00 kr40,28 kr/kg
- Græskarbrød · Bilka510 g29,00 kr56,86 kr/kg
- Mørkt surdejsbrød m. spelt · Bilka1 stk29,00 kr29,00 kr/stk
- Specialbrød m. chiafrø · Nemlig300 g29,40 kr98,00 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Fanø brød hos Nemlig koster 26.50 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 21. juni 2025 og den seneste pris registreret er fra i dag (1. oktober), hvilket dækker over en periode på 468 dage. Gennemsnitsprisen for Fanø brød hos Nemlig er 25.70 kr og varierer fra 20.00 kr til 26.50 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 468 dage har Goma registreret prisdata for Fanø brød hos Nemlig i 450 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 96% af tiden. Ud af de 365 prisregistreringer har Fanø brød været markeret som tilbud 25 dage hos Nemlig, hvilket betyder, at varen er på tilbud 7% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 468 dage kan vi se følgende mønstre: Fanø brød har været på tilbud hos Nemlig i marts, maj, august, september og december. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 5 dage. Der går typisk 76 dage mellem hver tilbudsperiode. Det er 54 dage siden varen sidst var på tilbud hos Nemlig, hvilket betyder, at der nok vil gå lidt tid før, varen kommer på tilbud igen.