
Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi402 kcalFedt36 gSukker0,5 gProtein19 g
| Energi | 1.664 kJ / 402 kcal |
|---|---|
| Fedt | 36 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 14 g |
| Kulhydrat | 0,5 g |
| - heraf sukkerarter | 0,5 g |
| Kostfibre | 0,5 g |
| Protein | 19 g |
| Salt | 4,9 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 80,6%
- Kulhydrat
- 0,5%
- Protein
- 18,9%
IngredienserVis mereVis mindre
Grisekød, salt, druesukker, rødvin, krydderier, antioxidanter (E 301, E 300), tørrede grøntsager (rødbede, gulerod, tomat,peberfrugt), hydrolyseret majs-og rapsprotein, krydderiekstrakter, gærekstrakt, hvidløg, starterkultur, konserveringsmiddel (E 250). Til 100g færdigvare er anvendt 125 g svinekød.
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- 3-stj Sdj.spegepølse · MENY125 g9,95 kr79,60 kr/kg
- SDJ. SPEGEPØLSE · REMA 1000125 g10,00 kr80,00 kr/kg
- Sønderjysk spegepølse i skiver · Netto125 g10,00 kr80,00 kr/kg
- Sønderjysk spegepølse · Nemlig125 g12,00 kr96,00 kr/kg
- SØNDERJYSK SPEGEPØLSE · REMA 1000125 g14,95 kr119,60 kr/kg
- Sønderjysk spegepølse i skiver · Føtex125 g15,00 kr120,00 kr/kg
- Sønderjysk spegepølse i skiver · Bilka125 g18,95 kr151,60 kr/kg
- SØNDERJYSK SPEGEPØLSE 125G · Kvickly125 g19,95 kr159,60 kr/kg
- 3-stj Sdj.spegepølse · Spar125 g19,95 kr159,60 kr/kg
- SØNDERJYSK SPEGEPØLSE 125G · SuperBrugsen125 g19,95 kr159,60 kr/kg
- 3-stj Sønderjysk Spegepøls · Min Købmand125 g22,95 kr183,60 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- Sønderjysk spegepølse i skiver · Bilka100 g13,95 kr139,50 kr/kg
- Sønderjysk spegepølse i skiver · Netto100 g13,95 kr139,50 kr/kg
- Sønderjysk spegepølse i skiver · Netto100 g14,00 kr140,00 kr/kg
- Sønderjysk spegepølse · Nemlig100 g14,75 kr147,50 kr/kg
- Pålækker Sdr Jysk Spegepls · MENY100 g19,95 kr199,50 kr/kg
- Pålækker Sdr Jysk Spegepls · Spar100 g20,95 kr209,50 kr/kg
- Spegepølse i skiver Sønderjysk, Pålækker · Wolt Market100 g21,95 kr219,50 kr/kg
- GÅRDLYKKE SØNDERJYSK SPEGEPØLSE · 365discount220 g25,00 kr113,64 kr/kg
- Gøl Sønderjysk Salami · Spar250 g28,00 kr112,00 kr/kg
- Sønderjysk salami · Føtex250 g29,00 kr116,00 kr/kg
- Sønderjysk salami · Bilka250 g30,00 kr120,00 kr/kg
- Sønderjysk spegepølse · Nemlig300 g34,95 kr116,50 kr/kg
- Sønderjysk spegepølse · Føtex300 g35,00 kr116,67 kr/kg
- HØJER PØLSER SØNDERJYSK SPEGEPØLSE 275 G · Kvickly275 g39,00 kr141,82 kr/kg
- HØJER PØLSER SØNDERJYSK SPEGEPØLSE 275 G · SuperBrugsen275 g39,00 kr141,82 kr/kg
- Sønderjysk spegepølse · Bilka300 g39,95 kr133,17 kr/kg
- Sønderjysk spegepølse · Netto300 g39,95 kr133,17 kr/kg
- Sønderjysk spegepølse, HØJER · Løvbjerg190 g39,99 kr210,47 kr/kg
- Gøl Sønderjysk Salami · MENY250 g44,95 kr179,80 kr/kg
- Sønderjysk spegepølse · Bilka250 g49,95 kr199,80 kr/kg
- Højer Sønderj. Spegepølse · MENY275 g50,14 kr182,33 kr/kg
- Højer Spegepølse Sdr.jysk · Min Købmand275 g51,95 kr188,91 kr/kg
- Højer Spegepølse Sdr.jysk · Spar275 g51,95 kr188,91 kr/kg
- Sønderjysk spegepølse, HØJER · Wolt Market275 g54,95 kr199,82 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
SØNDERJYSK SPEGEPØLSE hos REMA 1000 koster 14.95 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 26. januar 2025 og den seneste pris registreret er fra d. 30. september 2026, hvilket dækker over en periode på 613 dage. Gennemsnitsprisen for SØNDERJYSK SPEGEPØLSE hos REMA 1000 er 14.84 kr og varierer fra 10.00 kr til 16.05 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 613 dage har Goma registreret prisdata for SØNDERJYSK SPEGEPØLSE hos REMA 1000 i 579 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 94% af tiden. Ud af de 365 prisregistreringer har SØNDERJYSK SPEGEPØLSE været markeret som tilbud 54 dage hos REMA 1000, hvilket betyder, at varen er på tilbud 15% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 613 dage kan vi se følgende mønstre: SØNDERJYSK SPEGEPØLSE har været på tilbud hos REMA 1000 i februar, marts, april, maj, juni, juli, august, september, oktober og november. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 6 dage. Der går typisk 36 dage mellem hver tilbudsperiode. Det er 26 dage siden varen sidst var på tilbud hos REMA 1000, hvilket betyder, at der nok vil gå lidt tid før, varen kommer på tilbud igen.