
Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi235 kcalFedt6,9 gSukker2 gProtein6,5 g
| Energi | 985 kJ / 235 kcal |
|---|---|
| Fedt | 6,9 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 0,8 g |
| Kulhydrat | 32 g |
| - heraf sukkerarter | 2 g |
| Kostfibre | 9,4 g |
| Protein | 6,5 g |
| Salt | 1,1 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 28,7%
- Kulhydrat
- 59,2%
- Protein
- 12%
IngredienserVis mereVis mindre
Vand, RUGKERNER 25%, sigtet RUGMEL , FULDKORNSRUGMEL 9,7%, solsikkekerner 6,7%, hørfrø 4,2%, BYGMALTEKSTRAKT , gær, salt tilsat jod, eddike, rapsolie, sirup, BYGMALTMEL , enzymer ( HVEDE ) , surdejskultur.
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- SOLSIKKE RUGBRØD · REMA 10001080 g25,95 kr24,03 kr/kg
- Kernerugbrød · Bilka1080 g28,95 kr26,81 kr/kg
- Kernerugbrød · Føtex1080 g28,95 kr26,81 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- Solsikkerugbrød · Bilka500 g5,95 kr11,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex500 g5,95 kr11,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex500 g9,25 kr18,50 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Bilka600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Føtex600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Netto600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- SOLSIKKERUGBRØD · 365discount750 g10,00 kr13,33 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex950 g10,00 kr10,53 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · Spar500 g10,95 kr21,90 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · MENY500 g11,95 kr23,90 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · Min Købmand500 g11,95 kr23,90 kr/kg
- DG SOLSIKKERUGBRØD 950G (8) · Brugsen950 g12,00 kr12,63 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka475 g13,75 kr28,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Netto475 g13,75 kr28,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød Det Gode 475 g, Schulstad · Wolt Market475 g14,95 kr31,47 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Netto750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex475 g15,10 kr31,79 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka950 g16,00 kr16,84 kr/kg
- Dgr 1/2 Solsikke Skivet · MENY475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Dg Solsikkerugbrød · Min Købmand475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · Min Købmand600 g16,95 kr28,25 kr/kg
- Dgr 1/2 Solsikke Skivet · Spar475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Dg Solsikkerugbrød · Min Købmand950 g18,00 kr18,95 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · Spar600 g18,00 kr30,00 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
SOLSIKKE RUGBRØD hos REMA 1000 koster 25.95 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 10. august 2025 og den seneste pris registreret er fra i dag (1. oktober), hvilket dækker over en periode på 418 dage. Gennemsnitsprisen for SOLSIKKE RUGBRØD hos REMA 1000 er 20.42 kr og varierer fra 9.00 kr til 25.95 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 418 dage har Goma registreret prisdata for SOLSIKKE RUGBRØD hos REMA 1000 i 253 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 61% af tiden. Ud af de 253 prisregistreringer har SOLSIKKE RUGBRØD været markeret som tilbud 85 dage hos REMA 1000, hvilket betyder, at varen er på tilbud 34% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 418 dage kan vi se følgende mønstre: SOLSIKKE RUGBRØD har været på tilbud hos REMA 1000 i marts, april, maj, juni, juli, august, september, oktober, november og december. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 6 dage. Der går typisk 26 dage mellem hver tilbudsperiode. SOLSIKKE RUGBRØD er ofte på tilbud (34% af tiden), så det kan betale sig at vente på næste tilbud, hvis du ikke har travlt. Det er 13 dage siden varen sidst var på tilbud hos REMA 1000, hvilket betyder, at der nok vil gå lidt tid før, varen kommer på tilbud igen.