Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi242 kcalFedt7,3 gSukker2 gProtein6,6 g
| Energi | 1.011 kJ / 242 kcal |
|---|---|
| Fedt | 7,3 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 0,8 g |
| Kulhydrat | 33 g |
| - heraf sukkerarter | 2 g |
| Kostfibre | 9,3 g |
| Protein | 6,6 g |
| Salt | 1,1 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 29,3%
- Kulhydrat
- 58,9%
- Protein
- 11,8%
IngredienserVis mereVis mindre
Vand, sigtet RUGMEL, RUGKERNER 12%, FULDKORNSRUGMEL 7%, solsikkekerner 7%, hørfrø, BYGMALTEKSTRAKT, salt tilsat jod, gær, eddike, rapsolie, sirup, BYGMALTMEL, enzymer (HVEDE), surdejskultur.
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- Solsikkerugbrød Det Gode 475 g, Schulstad · Wolt Market475 g12,00 kr25,26 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka475 g13,75 kr28,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Netto475 g13,75 kr28,95 kr/kg
- SOLSIKKERUGBRØD · REMA 1000475 g13,95 kr29,37 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Nemlig475 g13,95 kr29,37 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex475 g15,10 kr31,79 kr/kg
- Dgr 1/2 Solsikke Skivet · MENY475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Dg Solsikkerugbrød · Min Købmand475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Dgr 1/2 Solsikke Skivet · Spar475 g16,95 kr35,68 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- Solsikkerugbrød · Bilka500 g5,95 kr11,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex500 g5,95 kr11,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex500 g9,25 kr18,50 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Bilka600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Føtex600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Netto600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex950 g10,00 kr10,53 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · Spar500 g10,95 kr21,90 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · MENY500 g11,95 kr23,90 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · Min Købmand500 g11,95 kr23,90 kr/kg
- DG SOLSIKKERUGBRØD · 365discount950 g12,00 kr12,63 kr/kg
- DG SOLSIKKERUGBRØD 950G (8) · Brugsen950 g12,00 kr12,63 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Netto750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka950 g16,00 kr16,84 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · Min Købmand600 g16,95 kr28,25 kr/kg
- Dg Solsikkerugbrød · Min Købmand950 g18,00 kr18,95 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · Spar600 g18,00 kr30,00 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · MENY600 g18,95 kr31,58 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex1000 g19,00 kr19,00 kr/kg
- SOLSIKKERUGBRØD · REMA 1000750 g22,50 kr30,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka750 g22,95 kr30,60 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex750 g22,95 kr30,60 kr/kg
- Solsikkerugbrød, Kohberg · Wolt Market750 g24,50 kr32,67 kr/kg
- Kernegodt Solsikke · Spar750 g25,50 kr34,00 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Solsikkerugbrød hos Bilka koster 13.75 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 16. marts 2025 og den seneste pris registreret er fra d. 30. september 2026, hvilket dækker over en periode på 564 dage. Gennemsnitsprisen for Solsikkerugbrød hos Bilka er 13.49 kr og varierer fra 13.25 kr til 13.75 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 564 dage har Goma registreret prisdata for Solsikkerugbrød hos Bilka i 535 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 95% af tiden. Ud af de 365 prisregistreringer har Solsikkerugbrød aldrig været markeret som tilbud hos Bilka.
Solsikkerugbrød kan købes hos Bilka til 14 kr, men i oversigten ovenover på denne side finder du 39 alternativer tilgængelige på tværs af 11 butikker. Det er altid en god ide at sammenligne prisen på varen hos flere butikker inden køb for at opnå den bedste pris, også selvom varen er på tilbud, da andre butikker kan have en endnu bedre pris.