
Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi243 kcalFedt6,5 gSukker2,4 gProtein7 g
| Energi | 1.017 kJ / 243 kcal |
|---|---|
| Fedt | 6,5 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 0,7 g |
| Kulhydrat | 35 g |
| - heraf sukkerarter | 2,4 g |
| Kostfibre | 7,5 g |
| Protein | 7 g |
| Salt | 1,2 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 25,8%
- Kulhydrat
- 61,8%
- Protein
- 12,4%
IngredienserVis mereVis mindre
Ingredienser: Vand, RUGSIGTEMEL 21%, surdej (vand, RUGMEL^ 9%) 20%, RUGKERNER^ 13%, solsikkekerner 7%, hørfrø, HVEDEMEL 4%, RUGMEL^ 3%, salt tilsat jod, rapsolie, BYGMALTEKSTRAKT, fermenteret HVEDEMEL 1%, fermenteret hestebønnemel (HVEDE, RUG, BYG, HAVRE), sukkersirup, karamelliseret sukkersirup, tørret surdej (RUGMEL^, surdejskultur), gær, salt, HVEDESTIVELSE, melbehandlingsmidler (enzymer (HVEDE)). ^Fuldkorn.
Allergener
Glutenholdigt korn, Rug (glutenholdigt korn), Byg (glutenholdigt korn), Hvede (glutenholdigt korn), Havre (glutenholdigt korn)
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- Solsikkerugbrød · Netto750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Nemlig750 g18,00 kr24,00 kr/kg
- SOLSIKKERUGBRØD · REMA 1000750 g22,50 kr30,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka750 g22,95 kr30,60 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex750 g22,95 kr30,60 kr/kg
- Solsikkerugbrød, Kohberg · Wolt Market750 g24,50 kr32,67 kr/kg
- Kernegodt Solsikke · Spar750 g25,50 kr34,00 kr/kg
- Kernegodt Solsikke · MENY750 g25,95 kr34,60 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- Solsikkerugbrød · Bilka500 g5,95 kr11,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex500 g5,95 kr11,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex500 g9,25 kr18,50 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Bilka600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Føtex600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Netto600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex950 g10,00 kr10,53 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · Spar500 g10,95 kr21,90 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · MENY500 g11,95 kr23,90 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · Min Købmand500 g11,95 kr23,90 kr/kg
- DG SOLSIKKERUGBRØD · 365discount950 g12,00 kr12,63 kr/kg
- DG SOLSIKKERUGBRØD 950G (8) · Brugsen950 g12,00 kr12,63 kr/kg
- Solsikkerugbrød Det Gode 475 g, Schulstad · Wolt Market475 g12,00 kr25,26 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka475 g13,75 kr28,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Netto475 g13,75 kr28,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex475 g15,10 kr31,79 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka950 g16,00 kr16,84 kr/kg
- Dgr 1/2 Solsikke Skivet · MENY475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Dg Solsikkerugbrød · Min Købmand475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · Min Købmand600 g16,95 kr28,25 kr/kg
- Dgr 1/2 Solsikke Skivet · Spar475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Dg Solsikkerugbrød · Min Købmand950 g18,00 kr18,95 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · Spar600 g18,00 kr30,00 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · MENY600 g18,95 kr31,58 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Kernegodt Solsikke hos Spar koster 25.50 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 3. juli 2025 og den seneste pris registreret er fra i dag (1. oktober), hvilket dækker over en periode på 456 dage. Gennemsnitsprisen for Kernegodt Solsikke hos Spar er 21.65 kr og varierer fra 14.00 kr til 25.50 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 456 dage har Goma registreret prisdata for Kernegodt Solsikke hos Spar i 383 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 84% af tiden. Ud af de 365 prisregistreringer har Kernegodt Solsikke været markeret som tilbud 65 dage hos Spar, hvilket betyder, at varen er på tilbud 18% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 456 dage kan vi se følgende mønstre: Kernegodt Solsikke har været på tilbud hos Spar i januar, februar, marts, april, maj, juli, august, september og november. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 7 dage. Der går typisk 39 dage mellem hver tilbudsperiode. Det er 36 dage siden varen sidst var på tilbud hos Spar.