
Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi243 kcalFedt6,5 gSukker2,4 gProtein7 g
| Energi | 1.017 kJ / 243 kcal |
|---|---|
| Fedt | 6,5 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 0,7 g |
| Kulhydrat | 35 g |
| - heraf sukkerarter | 2,4 g |
| Protein | 7 g |
| Salt | 1,2 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 25,8%
- Kulhydrat
- 61,8%
- Protein
- 12,4%
IngredienserVis mereVis mindre
Ingredienser: Vand, RUGSIGTEMEL 21%, surdej (vand, RUGMEL^ 9%) 20%, RUGKERNER^ 13%, solsikkekerner 7%, hørfrø, HVEDEMEL 4%, RUGMEL^ 3%, salt tilsat jod, rapsolie, BYGMALTEKSTRAKT, fermenteret HVEDEMEL 1%, fermenteret hestebønnemel (HVEDE, RUG, BYG, HAVRE), sukkersirup, karamelliseret sukkersirup, tørret surdej (RUGMEL^, surdejskultur), gær, salt, HVEDESTIVELSE, melbehandlingsmidler (enzymer (HVEDE)). ^Fuldkorn. Allergener EU(2003/89/EC) Indeholder: Glutenholdigt korn, NR, GB, UW, GO
Allergener
Glutenholdigt korn, Rug (glutenholdigt korn), Byg (glutenholdigt korn), Hvede (glutenholdigt korn)
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- Solsikkerugbrød · Netto750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Nemlig750 g18,00 kr24,00 kr/kg
- SOLSIKKERUGBRØD · REMA 1000750 g22,50 kr30,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka750 g22,95 kr30,60 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex750 g22,95 kr30,60 kr/kg
- Solsikkerugbrød, Kohberg · Wolt Market750 g24,50 kr32,67 kr/kg
- Kernegodt Solsikke · Spar750 g25,50 kr34,00 kr/kg
- Kernegodt Solsikke · MENY750 g25,95 kr34,60 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- Solsikkerugbrød · Bilka500 g5,95 kr11,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex500 g5,95 kr11,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex500 g9,25 kr18,50 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Bilka600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Føtex600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Netto600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex950 g10,00 kr10,53 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · Spar500 g10,95 kr21,90 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · MENY500 g11,95 kr23,90 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · Min Købmand500 g11,95 kr23,90 kr/kg
- DG SOLSIKKERUGBRØD · 365discount950 g12,00 kr12,63 kr/kg
- DG SOLSIKKERUGBRØD 950G (8) · Brugsen950 g12,00 kr12,63 kr/kg
- Solsikkerugbrød Det Gode 475 g, Schulstad · Wolt Market475 g12,00 kr25,26 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka475 g13,75 kr28,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Netto475 g13,75 kr28,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex475 g15,10 kr31,79 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka950 g16,00 kr16,84 kr/kg
- Dgr 1/2 Solsikke Skivet · MENY475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Dg Solsikkerugbrød · Min Købmand475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · Min Købmand600 g16,95 kr28,25 kr/kg
- Dgr 1/2 Solsikke Skivet · Spar475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Dg Solsikkerugbrød · Min Købmand950 g18,00 kr18,95 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · Spar600 g18,00 kr30,00 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · MENY600 g18,95 kr31,58 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Kernegodt Solsikke hos MENY koster 25.95 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 30. juni 2025 og den seneste pris registreret er fra d. 30. september 2026, hvilket dækker over en periode på 458 dage. Gennemsnitsprisen for Kernegodt Solsikke hos MENY er 23.24 kr og varierer fra 12.00 kr til 25.95 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 458 dage har Goma registreret prisdata for Kernegodt Solsikke hos MENY i 355 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 78% af tiden. Ud af de 355 prisregistreringer har Kernegodt Solsikke været markeret som tilbud 69 dage hos MENY, hvilket betyder, at varen er på tilbud 19% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 458 dage kan vi se følgende mønstre: Kernegodt Solsikke har været på tilbud hos MENY i januar, maj, juni, juli, august, september, oktober og november. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 7 dage. Der går typisk 38 dage mellem hver tilbudsperiode. Det er 7 dage siden varen sidst var på tilbud hos MENY, hvilket betyder, at der nok vil gå lidt tid før, varen kommer på tilbud igen.