Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi242 kcalFedt7,3 gSukker2 gProtein6,6 g
| Energi | 1.011 kJ / 242 kcal |
|---|---|
| Fedt | 7,3 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 0,8 g |
| Kulhydrat | 33 g |
| - heraf sukkerarter | 2 g |
| Kostfibre | 9,3 g |
| Protein | 6,6 g |
| Salt | 1,1 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 29,3%
- Kulhydrat
- 58,9%
- Protein
- 11,8%
IngredienserVis mereVis mindre
Sigtet RUGMEL 29%, vand, rugsurdej 15% (vand, FULDKORNSRUGMEL 7,5%, BYGMALTMEL, surdejskultur), RUGKERNER 12%, solsikkekerner 7%, hørfrø 5%, RUGBRØDSRASP (ingredienser som i dette brød), BYGMALTEKSTRAKT, salt tilsat jod, eddike, rapsolie, sirup, tørret rugsurdej (FULDKORNSRUGMEL, surdejskultur), gær, HVEDEMEL, BYGMALTMEL.
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- Solsikkerugbrød · Føtex950 g10,00 kr10,53 kr/kg
- DG SOLSIKKERUGBRØD 950G (8) · Brugsen950 g12,00 kr12,63 kr/kg
- SOLSIKKERUGBRØD · REMA 1000950 g15,00 kr15,79 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka950 g16,00 kr16,84 kr/kg
- Dg Solsikkerugbrød · Min Købmand950 g18,00 kr18,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Nemlig950 g26,50 kr27,89 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Netto950 g26,50 kr27,89 kr/kg
- Dgr Solsikke Skivet · MENY950 g27,95 kr29,42 kr/kg
- Dgr Solsikke Skivet · Spar950 g27,95 kr29,42 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- Solsikkerugbrød · Bilka500 g5,95 kr11,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex500 g5,95 kr11,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex500 g9,25 kr18,50 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Bilka600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Føtex600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Netto600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- SOLSIKKERUGBRØD · 365discount750 g10,00 kr13,33 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · Spar500 g10,95 kr21,90 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · MENY500 g11,95 kr23,90 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · Min Købmand500 g11,95 kr23,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka475 g13,75 kr28,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Netto475 g13,75 kr28,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød Det Gode 475 g, Schulstad · Wolt Market475 g14,95 kr31,47 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Netto750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex475 g15,10 kr31,79 kr/kg
- Dgr 1/2 Solsikke Skivet · MENY475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Dg Solsikkerugbrød · Min Købmand475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · Min Købmand600 g16,95 kr28,25 kr/kg
- Dgr 1/2 Solsikke Skivet · Spar475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · Spar600 g18,00 kr30,00 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · MENY600 g18,95 kr31,58 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex1000 g19,00 kr19,00 kr/kg
- SOLSIKKERUGBRØD · REMA 1000750 g22,50 kr30,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka750 g22,95 kr30,60 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Solsikkerugbrød hos Bilka koster 16.00 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 16. marts 2025 og den seneste pris registreret er fra i dag (1. oktober), hvilket dækker over en periode på 565 dage. Gennemsnitsprisen for Solsikkerugbrød hos Bilka er 22.85 kr og varierer fra 8.00 kr til 26.50 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 565 dage har Goma registreret prisdata for Solsikkerugbrød hos Bilka i 524 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 93% af tiden. Ud af de 365 prisregistreringer har Solsikkerugbrød været markeret som tilbud 47 dage hos Bilka, hvilket betyder, at varen er på tilbud 13% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 565 dage kan vi se følgende mønstre: Solsikkerugbrød har været på tilbud hos Bilka i juli, august, september, oktober og december. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 7 dage. Der går typisk 51 dage mellem hver tilbudsperiode. Det er 36 dage siden varen sidst var på tilbud hos Bilka, hvilket betyder, at der nok vil gå lidt tid før, varen kommer på tilbud igen.