
Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi239 kcalFedt7,2 gSukker2,3 gProtein6,4 g
| Energi | 1.004 kJ / 239 kcal |
|---|---|
| Fedt | 7,2 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 0,9 g |
| Kulhydrat | 34 g |
| - heraf sukkerarter | 2,3 g |
| Protein | 6,4 g |
| Salt | 1,1 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 28,6%
- Kulhydrat
- 60,1%
- Protein
- 11,3%
IngredienserVis mereVis mindre
Ingredienser: Sigtet RUGMEL 29%, vand, rugsurdej 15% (vand, FULDKORNSRUGMEL 7,5%, BYGMALTMEL, surdejskultur), RUGKERNER 12%, solsikkekerner 7%, hørfrø 5%, RUGBRØDSRASP (ingredienser som i dette brød), BYGMALTEKSTRAKT, salt tilsat jod, eddike, rapsolie, sirup, tørret rugsurdej (FULDKORNSRUGMEL, surdejskultur), gær, HVEDEMEL, BYGMALTMEL. Allergener EU(EU forordning nr. 1169/2011) Indeholder: Glutenholdigt korn, NR, GB, UW
Allergener
Glutenholdigt korn, Rug (glutenholdigt korn), Byg (glutenholdigt korn), Hvede (glutenholdigt korn)
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- Solsikkerugbrød · Føtex950 g10,00 kr10,53 kr/kg
- DG SOLSIKKERUGBRØD 950G (8) · Brugsen950 g12,00 kr12,63 kr/kg
- SOLSIKKERUGBRØD · REMA 1000950 g15,00 kr15,79 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka950 g16,00 kr16,84 kr/kg
- Dg Solsikkerugbrød · Min Købmand950 g18,00 kr18,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Nemlig950 g26,50 kr27,89 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Netto950 g26,50 kr27,89 kr/kg
- Dgr Solsikke Skivet · MENY950 g27,95 kr29,42 kr/kg
- Dgr Solsikke Skivet · Spar950 g27,95 kr29,42 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- Solsikkerugbrød · Bilka500 g5,95 kr11,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex500 g5,95 kr11,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex500 g9,25 kr18,50 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Bilka600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Føtex600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Netto600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- SOLSIKKERUGBRØD · 365discount750 g10,00 kr13,33 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · Spar500 g10,95 kr21,90 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · MENY500 g11,95 kr23,90 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · Min Købmand500 g11,95 kr23,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka475 g13,75 kr28,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Netto475 g13,75 kr28,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød Det Gode 475 g, Schulstad · Wolt Market475 g14,95 kr31,47 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Netto750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex475 g15,10 kr31,79 kr/kg
- Dgr 1/2 Solsikke Skivet · MENY475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Dg Solsikkerugbrød · Min Købmand475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · Min Købmand600 g16,95 kr28,25 kr/kg
- Dgr 1/2 Solsikke Skivet · Spar475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · Spar600 g18,00 kr30,00 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · MENY600 g18,95 kr31,58 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex1000 g19,00 kr19,00 kr/kg
- SOLSIKKERUGBRØD · REMA 1000750 g22,50 kr30,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka750 g22,95 kr30,60 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Dgr Solsikke Skivet hos MENY koster 27.95 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 30. juni 2025 og den seneste pris registreret er fra i dag (1. oktober), hvilket dækker over en periode på 459 dage. Gennemsnitsprisen for Dgr Solsikke Skivet hos MENY er 24.19 kr og varierer fra 12.00 kr til 27.95 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 459 dage har Goma registreret prisdata for Dgr Solsikke Skivet hos MENY i 438 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 95% af tiden. Ud af de 365 prisregistreringer har Dgr Solsikke Skivet været markeret som tilbud 64 dage hos MENY, hvilket betyder, at varen er på tilbud 18% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 459 dage kan vi se følgende mønstre: Dgr Solsikke Skivet har været på tilbud hos MENY i januar, februar, april, maj, juni, juli, august, september, oktober, november og december. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 7 dage. Der går typisk 32 dage mellem hver tilbudsperiode. Det er 23 dage siden varen sidst var på tilbud hos MENY.