Føtex
Salling
Solsikkerugbrød
1000 g
19,00 kr/kg
Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi224 kcalFedt7 gSukker2 gProtein6,8 g
| Energi | 940 kJ / 224 kcal |
|---|---|
| Fedt | 7 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 0,8 g |
| Kulhydrat | 29 g |
| - heraf sukkerarter | 2 g |
| Kostfibre | 9,1 g |
| Protein | 6,8 g |
| Salt | 1,2 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 30,6%
- Kulhydrat
- 56,3%
- Protein
- 13,2%
IngredienserVis mereVis mindre
Vand, 17 % FULDKORNSRUGMEL,17% RUGKERNER, 16 % rugsurdej (vand, 7,5% FULDKORNSRUGMEL, BYGMALTMEL, surdejskultur) 6% solsikkekerner, hørfrø, sigtet RUGMEL, BYGMALTEKSTRAKT, salt tilsat jod, eddike, gær, tørret rugsurdej (FULDKORNSRUGMEL, surdejskultur), rapsolie, BYGMALTMEL, HVEDEMEL.
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- Solsikkerugbrød · Føtex1000 g19,00 kr19,00 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- Solsikkerugbrød · Bilka500 g5,95 kr11,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex500 g5,95 kr11,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex500 g9,25 kr18,50 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Bilka600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Føtex600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Netto600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex950 g10,00 kr10,53 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · Spar500 g10,95 kr21,90 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · MENY500 g11,95 kr23,90 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · Min Købmand500 g11,95 kr23,90 kr/kg
- DG SOLSIKKERUGBRØD · 365discount950 g12,00 kr12,63 kr/kg
- DG SOLSIKKERUGBRØD 950G (8) · Brugsen950 g12,00 kr12,63 kr/kg
- Solsikkerugbrød Det Gode 475 g, Schulstad · Wolt Market475 g12,00 kr25,26 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka475 g13,75 kr28,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Netto475 g13,75 kr28,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Netto750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex475 g15,10 kr31,79 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka950 g16,00 kr16,84 kr/kg
- Dgr 1/2 Solsikke Skivet · MENY475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Dg Solsikkerugbrød · Min Købmand475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · Min Købmand600 g16,95 kr28,25 kr/kg
- Dgr 1/2 Solsikke Skivet · Spar475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Dg Solsikkerugbrød · Min Købmand950 g18,00 kr18,95 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · Spar600 g18,00 kr30,00 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Solsikkerugbrød hos Føtex koster 19.00 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 3. maj 2025 og den seneste pris registreret er fra d. 30. september 2026, hvilket dækker over en periode på 516 dage. Gennemsnitsprisen for Solsikkerugbrød hos Føtex er 19.00 kr og varierer fra 19.00 kr til 19.00 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 516 dage har Goma registreret prisdata for Solsikkerugbrød hos Føtex i 512 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 99% af tiden. Ud af de 365 prisregistreringer har Solsikkerugbrød aldrig været markeret som tilbud hos Føtex.
Solsikkerugbrød kan købes hos Føtex til 19 kr, men i oversigten ovenover på denne side finder du 37 alternativer tilgængelige på tværs af 11 butikker. Det er altid en god ide at sammenligne prisen på varen hos flere butikker inden køb for at opnå den bedste pris, også selvom varen er på tilbud, da andre butikker kan have en endnu bedre pris.