Føtex
Salling ØKO
Solsikkerugbrød øko
600 g
16,25 kr/kg
Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi233 kcalFedt6,3 gSukker2 gProtein6,1 g
| Energi | 975 kJ / 233 kcal |
|---|---|
| Fedt | 6,3 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 0,8 g |
| Kulhydrat | 33 g |
| - heraf sukkerarter | 2 g |
| Kostfibre | 9,7 g |
| Protein | 6,1 g |
| Salt | 1 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 26,6%
- Kulhydrat
- 61,9%
- Protein
- 11,5%
IngredienserVis mereVis mindre
35% FULDKORNSRUGMEL*, vand, 12% RUGKERNER*, 9% solsikkekerner*, sigtet RUGMEL*, BYGMALTEKSTRAKT*, salt tilsat jod, eddike*, rapsolie*, gær, solsikkeolie*, BYGMALTMEL*, surdejskultur*. *Økologisk
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- Solsikkerugbrød øko · Føtex600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Bilka600 g9,75 kr16,25 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- Solsikkerugbrød · Bilka500 g5,95 kr11,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex500 g5,95 kr11,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex500 g9,25 kr18,50 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Netto600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex950 g10,00 kr10,53 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · Spar500 g10,95 kr21,90 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · MENY500 g11,95 kr23,90 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · Min Købmand500 g11,95 kr23,90 kr/kg
- DG SOLSIKKERUGBRØD · 365discount950 g12,00 kr12,63 kr/kg
- DG SOLSIKKERUGBRØD 950G (8) · Brugsen950 g12,00 kr12,63 kr/kg
- Solsikkerugbrød Det Gode 475 g, Schulstad · Wolt Market475 g12,00 kr25,26 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka475 g13,75 kr28,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Netto475 g13,75 kr28,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Netto750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex475 g15,10 kr31,79 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka950 g16,00 kr16,84 kr/kg
- Dgr 1/2 Solsikke Skivet · MENY475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Dg Solsikkerugbrød · Min Købmand475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · Min Købmand600 g16,95 kr28,25 kr/kg
- Dgr 1/2 Solsikke Skivet · Spar475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Dg Solsikkerugbrød · Min Købmand950 g18,00 kr18,95 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · Spar600 g18,00 kr30,00 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · MENY600 g18,95 kr31,58 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex1000 g19,00 kr19,00 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Solsikkerugbrød øko hos Føtex koster 9.75 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 4. februar 2026 og den seneste pris registreret er fra i dag (30. september), hvilket dækker over en periode på 239 dage. Gennemsnitsprisen for Solsikkerugbrød øko hos Føtex er 9.72 kr og varierer fra 9.00 kr til 9.75 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 239 dage har Goma registreret prisdata for Solsikkerugbrød øko hos Føtex i 238 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 100% af tiden. Ud af de 238 prisregistreringer har Solsikkerugbrød øko været markeret som tilbud 9 dage hos Føtex, hvilket betyder, at varen er på tilbud 4% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 239 dage kan vi se følgende mønstre: Solsikkerugbrød øko har været på tilbud hos Føtex i juni og august. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 5 dage. Der går typisk 50 dage mellem hver tilbudsperiode. Solsikkerugbrød øko er sjældent på tilbud, så den nuværende pris er typisk for denne vare. Det er 49 dage siden varen sidst var på tilbud hos Føtex, hvilket betyder, at varen må forventes at komme på tilbud igen snart.