Føtex
Kohberg
Solsikkerugbrød
750 g
30,60 kr/kg
Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi243 kcalFedt6,5 gSukker2,4 gProtein7 g
| Energi | 1.017 kJ / 243 kcal |
|---|---|
| Fedt | 6,5 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 0,7 g |
| Kulhydrat | 35 g |
| - heraf sukkerarter | 2,4 g |
| Kostfibre | 7,5 g |
| Protein | 7 g |
| Salt | 1,2 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 25,8%
- Kulhydrat
- 61,8%
- Protein
- 12,4%
IngredienserVis mereVis mindre
Vand, RUGSIGTEMEL 21%, surdej (vand, RUGMEL^ 9%) 20%, RUGKERNER^ 13%, solsikkekerner 7%, hørfrø, HVEDEMEL 4%, RUGMEL^ 3%, salt tilsat jod, rapsolie, BYGMALTEKSTRAKT, fermenteret HVEDEMEL 1%, fermenteret hestebønnemel (HVEDE, RUG, BYG, HAVRE), sukkersirup, karamelliseret sukkersirup, tørret surdej (RUGMEL^, surdejskultur), gær, salt, HVEDESTIVELSE, melbehandlingsmidler (enzymer (HVEDE)). ^Fuldkorn.
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- Solsikkerugbrød · Netto750 g15,00 kr20,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Nemlig750 g18,00 kr24,00 kr/kg
- SOLSIKKERUGBRØD · REMA 1000750 g22,50 kr30,00 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex750 g22,95 kr30,60 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka750 g22,95 kr30,60 kr/kg
- Solsikkerugbrød, Kohberg · Wolt Market750 g24,50 kr32,67 kr/kg
- Kernegodt Solsikke · Spar750 g25,50 kr34,00 kr/kg
- Kernegodt Solsikke · MENY750 g25,95 kr34,60 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- Solsikkerugbrød · Bilka500 g5,95 kr11,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex500 g5,95 kr11,90 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex500 g9,25 kr18,50 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Bilka600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Føtex600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød øko · Netto600 g9,75 kr16,25 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex950 g10,00 kr10,53 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · Spar500 g10,95 kr21,90 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · MENY500 g11,95 kr23,90 kr/kg
- Gestus Solsikkerugbrød · Min Købmand500 g11,95 kr23,90 kr/kg
- DG SOLSIKKERUGBRØD · 365discount950 g12,00 kr12,63 kr/kg
- DG SOLSIKKERUGBRØD 950G (8) · Brugsen950 g12,00 kr12,63 kr/kg
- Solsikkerugbrød Det Gode 475 g, Schulstad · Wolt Market475 g12,00 kr25,26 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka475 g13,75 kr28,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Netto475 g13,75 kr28,95 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Føtex475 g15,10 kr31,79 kr/kg
- Solsikkerugbrød · Bilka950 g16,00 kr16,84 kr/kg
- Dgr 1/2 Solsikke Skivet · MENY475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Dg Solsikkerugbrød · Min Købmand475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · Min Købmand600 g16,95 kr28,25 kr/kg
- Dgr 1/2 Solsikke Skivet · Spar475 g16,95 kr35,68 kr/kg
- Dg Solsikkerugbrød · Min Købmand950 g18,00 kr18,95 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · Spar600 g18,00 kr30,00 kr/kg
- Gb Solsikke Rugbrød Øko · MENY600 g18,95 kr31,58 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Solsikkerugbrød hos Føtex koster 22.95 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 3. maj 2025 og den seneste pris registreret er fra d. 30. september 2026, hvilket dækker over en periode på 516 dage. Gennemsnitsprisen for Solsikkerugbrød hos Føtex er 19.10 kr og varierer fra 9.00 kr til 22.95 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 516 dage har Goma registreret prisdata for Solsikkerugbrød hos Føtex i 495 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 96% af tiden. Ud af de 365 prisregistreringer har Solsikkerugbrød været markeret som tilbud 105 dage hos Føtex, hvilket betyder, at varen er på tilbud 29% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 516 dage kan vi se følgende mønstre: Solsikkerugbrød har været på tilbud hos Føtex i januar, februar, marts, april, juli, august, september, oktober, november og december. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 10 dage. Der går typisk 29 dage mellem hver tilbudsperiode. Solsikkerugbrød er ofte på tilbud (29% af tiden), så det kan betale sig at vente på næste tilbud, hvis du ikke har travlt. Det er 7 dage siden varen sidst var på tilbud hos Føtex, hvilket betyder, at der nok vil gå lidt tid før, varen kommer på tilbud igen.