
Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi263 kcalFedt19 gSukker2,9 gProtein20 g
| Energi | 1.099 kJ / 263 kcal |
|---|---|
| Fedt | 19 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 8 g |
| Kulhydrat | 3 g |
| - heraf sukkerarter | 2,9 g |
| Protein | 20 g |
| Salt | 4,3 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 65%
- Kulhydrat
- 4,6%
- Protein
- 30,4%
IngredienserVis mereVis mindre
Ingredienser pr. 100g: Grisekød 105g, kartofler 13g, oksekød 8g, salt, krydderier, gærekstrakt, dextrose, rom, starterkultur. Konserveringmiddel: E250. Antioxidant: E300, E301. Surhedsregulerende middel: E575. Allergener EU(2003/89/EC) Fri for: Sennep, Glutenholdigt korn, Krebsdyr, Æg, Fisk, Jordnødder/peanuts, Soja, Mælk, Nødder, Selleri, Sesamfrø, Svovldioxid og sulfitter, Lupin, Bløddyr
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- HØJER PØLSER KARTOFFEL SPEGEPØLSE 275 G · Kvickly275 g39,00 kr141,82 kr/kg
- HØJER PØLSER KARTOFFEL SPEGEPØLSE 275 G · SuperBrugsen275 g39,00 kr141,82 kr/kg
- Højer Kartoffelspegepølse · MENY275 g50,14 kr182,33 kr/kg
- Højer Kartoffelspegepølse · Spar275 g50,14 kr182,33 kr/kg
- Kartoffelspegepølse, HØJER · Wolt Market275 g56,50 kr205,45 kr/kg
Lignende varer og andre varianter
- 3-Stj Kartoffelspegepølse · Løvbjerg60 g5,99 kr99,83 kr/kg
- Kartoffelspegepølse 14% · MENY125 g9,95 kr79,60 kr/kg
- KARTOFFELSPEGEPØLSE · REMA 1000125 g10,00 kr80,00 kr/kg
- Kartoffelspegepølse · Nemlig100 g14,75 kr147,50 kr/kg
- Kartoffelspegepølse · Nemlig80 g14,95 kr186,88 kr/kg
- KARTOFFELSPEGEPØLSE 125 G · Kvickly125 g19,95 kr159,60 kr/kg
- KARTOFFELSPEGEPØLSE 125 G · SuperBrugsen125 g19,95 kr159,60 kr/kg
- Spegepølse i skiver m. kartoffel, 3-stjernet · Wolt Market125 g20,95 kr167,60 kr/kg
- Kartoffelspegepølse · Netto200 g22,00 kr110,00 kr/kg
- 3-stj Kart.spegepølse 14% · Min Købmand125 g24,40 kr195,20 kr/kg
- Kartoffelspegepølse · Bilka200 g39,95 kr199,75 kr/kg
- Kartoffelspegepølse, HØJER · Løvbjerg190 g39,99 kr210,47 kr/kg
- Kartoffelspegepølse · Bilka300 g49,95 kr166,50 kr/kg
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Højer Kartoffelspegepølse hos MENY koster 50.14 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 3. juli 2025 og den seneste pris registreret er fra d. 30. september 2026, hvilket dækker over en periode på 455 dage. Gennemsnitsprisen for Højer Kartoffelspegepølse hos MENY er 47.96 kr og varierer fra 35.00 kr til 50.14 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 455 dage har Goma registreret prisdata for Højer Kartoffelspegepølse hos MENY i 278 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 61% af tiden. Ud af de 278 prisregistreringer har Højer Kartoffelspegepølse været markeret som tilbud 60 dage hos MENY, hvilket betyder, at varen er på tilbud 22% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 455 dage kan vi se følgende mønstre: Højer Kartoffelspegepølse har været på tilbud hos MENY i januar, februar, marts, maj, juni, juli, august og september. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 6 dage. Der går typisk 40 dage mellem hver tilbudsperiode. Højer Kartoffelspegepølse er ofte på tilbud (22% af tiden), så det kan betale sig at vente på næste tilbud, hvis du ikke har travlt. Det er 14 dage siden varen sidst var på tilbud hos MENY, hvilket betyder, at der nok vil gå lidt tid før, varen kommer på tilbud igen.