
Produktinformation
Næringsindholdpr. 100 gVis mereVis mindreEnergi68 kcalFedt1,6 gSukker9,6 gProtein3,5 g
| Energi | 288 kJ / 68 kcal |
|---|---|
| Fedt | 1,6 g |
| - heraf mættede fedtsyrer | 1 g |
| Kulhydrat | 9,8 g |
| - heraf sukkerarter | 9,6 g |
| Protein | 3,5 g |
| Salt | 0,1 g |
Energifordeling
Beregnet fra fedt, kulhydrat og protein.
- Fedt
- 21,3%
- Kulhydrat
- 58%
- Protein
- 20,7%
IngredienserVis mereVis mindre
Ingredienser: Dansk MÆLK 1,3% fedt, sukker, fedtfattig kakao¹. ¹Rainforrest Alliance certificeret Allergener EU(2003/89/EC) Indeholder: Mælk Fri for: Glutenholdigt korn, Krebsdyr, Æg, Fisk, Jordnødder/peanuts, Soja, Nødder, Selleri, Sennep, Sesamfrø, Svovldioxid og sulfitter, Lupin, Bløddyr, UN
Allergener
Mælk
Andre butikker og varianter
Samme vare på tværs af butikker
- KAKAOMÆLK · REMA 1000250 ml10,09 kr40,36 kr/liter
- Matilde Kakaomælk 1,5% Pl · MENY250 ml11,25 kr45,00 kr/liter
- Kakaomælk 1,6% fedt · Bilka250 ml11,25 kr45,00 kr/liter
- Kakaomælk 1,6% fedt · Føtex250 ml11,25 kr45,00 kr/liter
- Matilde Kakaomælk 1,5% Pl · Spar250 ml11,25 kr45,00 kr/liter
- Kakaomælk 1,6% (dåse), Matilde · Wolt Market250 ml12,50 kr50,00 kr/liter
- Matilde Kakaomælk 1,5% · Min Købmand250 ml13,95 kr55,80 kr/liter
- Kakaomælk Premium 2,7% · Nemlig1 l34,82 kr34,82 kr/liter
Lignende varer og andre varianter
- KAKAOMÆLK · REMA 100020 cl3,33 kr16,65 kr/liter
- Gestus Kakaomælk · Spar200 ml3,40 kr17,00 kr/liter
- Gestus Kakaomælk · Min Købmand4,95 kr
- Cocio Delight Uts · Løvbjerg250 ml5,00 kr20,00 kr/liter
- Kakaomælk 1,6% (dåse), Matilde · Løvbjerg250 ml5,00 kr20,00 kr/liter
- COCIO DELIGHT 25 CL · 365discount25 cl7,00 kr28,00 kr/liter
- COCIO CLASSIC 25 CL · 365discount25 cl7,00 kr28,00 kr/liter
- Kakaomælk 2% fedt · Bilka0.25 l8,00 kr32,00 kr/liter
- Kakaomælk 1% fedt · Føtex0.25 l8,00 kr32,00 kr/liter
- Kakaomælk 2% fedt · Føtex0.25 l8,00 kr32,00 kr/liter
- Matilde Milkshake Cacao · Spar200 ml9,00 kr45,00 kr/liter
- Matilde Kakaoskummetmælk · Min Købmand9,25 kr
- Gestus Kakaomælk · MENY1 l9,95 kr9,95 kr/liter
- Kakaomælk · Nemlig1 l9,95 kr9,95 kr/liter
- COOP KAKAO MÆLKEDRIK · 365discount1 l10,00 kr10,00 kr/liter
- MATILDE KAKAOSKUMMETMÆLK 0,5% · Brugsen1 l10,00 kr10,00 kr/liter
- Gestus Kakaomælk · Spar1 l11,95 kr11,95 kr/liter
- Kakaomælk 1% fedt · Føtex0.6 l12,00 kr20,00 kr/liter
- Kakaomælk 2% fedt · Føtex0.6 l12,00 kr20,00 kr/liter
- Mørk kakaomælk 1,6% fedt · Føtex0.6 l12,00 kr20,00 kr/liter
- KAKAOMÆLK · REMA 1000330 ml12,14 kr36,79 kr/liter
- Kakaomælk 0,9% fedt · Bilka500 ml13,95 kr27,90 kr/liter
- KAKAOMÆLK · REMA 100050 cl14,00 kr28,00 kr/liter
- Cocio Classic · MENY250 ml14,95 kr59,80 kr/liter
Opskrifter med denne vare
Prisudvikling
Indsigter
Matilde Kakaomælk 1,5% Pl hos MENY koster 11.25 kr. Den første pris registreret af Goma er fra d. 30. juni 2025 og den seneste pris registreret er fra d. 30. september 2026, hvilket dækker over en periode på 458 dage. Gennemsnitsprisen for Matilde Kakaomælk 1,5% Pl hos MENY er 9.54 kr og varierer fra 6.00 kr til 11.95 kr i pris. Hver nat gemmer Goma prisen for varen, hvis varen er tilgængelig i butikken. I perioden på 458 dage har Goma registreret prisdata for Matilde Kakaomælk 1,5% Pl hos MENY i 416 dage i alt, hvilket betyder, at varen er tilgængelig 91% af tiden. Ud af de 365 prisregistreringer har Matilde Kakaomælk 1,5% Pl været markeret som tilbud 109 dage hos MENY, hvilket betyder, at varen er på tilbud 30% af tiden, som den er tilgængelig.
Baseret på Gomas prisdata fra de seneste 458 dage kan vi se følgende mønstre: Matilde Kakaomælk 1,5% Pl har været på tilbud hos MENY i februar, marts, juni, juli, august, september, oktober og december. Når varen kommer på tilbud, varer tilbuddet typisk omkring 17 dage. Der går typisk 44 dage mellem hver tilbudsperiode. Matilde Kakaomælk 1,5% Pl er ofte på tilbud (30% af tiden), så det kan betale sig at vente på næste tilbud, hvis du ikke har travlt. Det er 28 dage siden varen sidst var på tilbud hos MENY, hvilket betyder, at der nok vil gå lidt tid før, varen kommer på tilbud igen.